Ne visi miško savininkai nori visiškai atsisakyti savo turimos valdos kartu su žeme. Daliai savininkų miško plotas atrodo kaip ilgalaikė investicija arba pajamų šaltinis, todėl šie savininkai dažnai renkasi parduoti tik medieną išsikirtimui, žemę pasilikdami sau. Kad ir kaip nuspręstumėte realizuoti savo mišką, pardavimo išsikirtimui procesas reikalauja specialių dokumentų, kurie užtikrina sklandų, teisėtą sandorį.
Bet koks sandoris, susijęs su miško naudojimu, turi būti įformintas rašytine pirkimo–pardavimo sutartimi. Specialistai ir institucijos, ginančios miško savininkų interesus, rekomenduoja aiškiai nustatyti ne tik sutarto kirtimo apimtis ir terminus, bet ir pirkėjo atsakomybę už galimus teisės aktų pažeidimus.
Įprastai, parduodant mišką išsikirtimui, pardavėjas turi turėti ir pirkėjui pateikti šiuos dokumentus:
Nuosavybės teisę į mišką patvirtinantį dokumentą.
Individualų arba bendrąjį miškotvarkos projektą (jeigu valdos plotas didesnis nei 3 ha).
Leidimą vykdyti kirtimus.
Papildomai miško savininkas privalo pirkėją supažindinti su bet kokiais apribojimais, taikomais valdos naudojimui, bei pranešti apie visus bendraturčius, jei tokie yra.
Miškotvarkos projektas yra vienas svarbiausių dokumentų, parduodant mišką išsikirtimui. Tokį projektą būtina turėti kiekvienam savininkui, kuris planuoja komercinius kirtimus, nebent planuojamas kirtimų plotas yra mažesnis nei 3 hektarai. Jei projekto neturite, kirtimas laikomas neteisėtu ir gali užtraukti administracinę atsakomybę.
Miškotvarkos projektą privalo užsakyti pats miško savininkas. Projektą ruošia sertifikuoti miškininkystės specialistai, turintys tam reikiamą kvalifikaciją ir išsilavinimą. Šiame projekte pateikiama išsami informacija:
Nurodomi tikslūs kirtimų terminai ir miško atkūrimo planas.
Pateikiamas detaliai įvertintas medžių tūris, rūšys bei jų skaičius.
Apibrėžiamos konkrečios leidžiamos kirtimų apimtys ir būdai.
Miškotvarkos projekto paruošimas užtrunka vidutiniškai apie mėnesį. Taip pat svarbu žinoti, kad jei miško valda turi kelis bendraturčius, projekto rengimui būtinas rašytinis visų jų sutikimas arba jų įgaliotų asmenų leidimas.
Kadangi miškai yra strategiškai svarbus šalies turtas, privačių valdų miškotvarkos projektų parengimą kontroliuoja ir patvirtina Valstybinė miškų tarnyba (VMT). Nuo 2007 metų ši institucija atsakinga už privačių valdų projektų tvirtinimą ir jų registravimą Miškų valstybės kadastre. Miškotvarkos projektas laikomas galiojančiu tik tuomet, kai jis yra oficialiai patvirtintas šios tarnybos.
Norint teisėtai kirsti mišką, būtinas specialus leidimas, kurį išduoda Valstybinė miškų tarnyba. Leidimo nereikia nebent išimtiniais atvejais – pvz., atliekant valdos ribų priežiūros darbus, tačiau tokie kirtimai neturi komercinės paskirties. Jeigu tikslas yra parduoti medieną, leidimas yra privalomas.
Kaip ir rengiant miškotvarkos projektą, jei miškas priklauso keliems savininkams, leidimui gauti privalomas rašytinis visų savininkų sutikimas.
Leidimą galima gauti kreipiantis į artimiausią Valstybinės miškų tarnybos teritorinį padalinį arba užpildant prašymą elektroninėje Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemoje (ALIS). Įprastai leidimas kirsti mišką išduodamas per 5–10 darbo dienų nuo prašymo ir visų reikalingų dokumentų (pvz., biržių atrėžimo dokumentų) pateikimo.
Atkreipkite dėmesį, kad tik gavę oficialų leidimą galite teisėtai vykdyti miško kirtimus bei parduoti medieną pirkėjui.