Miško aukcionas internete – vienas iš naujųjų investavimo būdų 11/10/2017

Miškai dengia trečdalį Lietuvos. Medienos tūris – daugiau nei 500 milijonų kubinių metrų. Per pastaruosius 14  metų miško plotas paaugo 2 proc. Dar niekada nebuvo taip paprasta įsigyti mišką tiesiog sėdint namuose, prie kompiuterio. Miško aukcionas – nė kiek ne sudėtingesnis už bet kurį kitą internetinį aukcioną.  Pardavėjas nustato minimalią kainą, o pirkėjai siūlo didesnę. Laimi pasiūlęs daugiau.  Pirkėjas gali įsigyti miško paprastai ir greitai- lyg internetu pirktų duoną.  Apie miško aukcionus ir investicijas į mišką kalbėjomės su MiskoAukcionas.lt vadovu Tadu Palaima.

Kam yra skirtas miško aukcionas?

Miško aukcionas yra skirtas pardavėjams, norintiems gauti už savo mišką teisingą kainą, ir pirkėjams – juridiniams ir fiziniams asmenims, užsiimantiems miško supirkimu bei kirtimais. Tiems, kurie nori investuoti saugiai ir pelningai. Miško aukcionas naudingas ir pardavėjui ir pirkėjui. Aukcione pirkėjas gaus aukščiausią kainos pasiūlymą rinkoje. O pardavėjas galės rinktis arčiau jo veiklos vykdymo vietos esančius miškus, taip pat konkuruoti su kitomis įmonėmis dėl kainos realiu laiku. Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau negu 200 veikiančių fizinių ir juridinių asmenų, perkančių miškus medienos gamybai. Rinka pakankamai didelė, kad aukcionas būtų reikalingas.

Kodėl patariate rinktis aukcioną, o ne miško ieškoti pardavimo skelbimuose?

Tiksliai nustatyti miško kainą nėra taip paprasta, ją sudaro daugybė veiksnių: miško brandumas ir medienos kiekis miške, miško grupė, nukirstos medienos kaina, medienos gamybos sąnaudos. Todėl žmonės talpindami paprastą skelbimą dažnai net netiksliai įvertina savo mišką ir negauna to, ką galėtų gauti parduodami mišką aukcione. Aukcione dalyvauja daugiau suinteresuotų asmenų.

Ko reikia norint dalyvauti aukcione?

Norint parduoti savo mišką aukcione reikia pirmiausiai užsiregistruoti mūsų aukcione. Tai padaryti paprasta – reikia susisiekti telefonu arba užpildyti  specialią formą puslapyje. Mūsų specialistai padaro preliminarų vertinimą ir nustatys pradinę aukciono kainą pagal prieinamus duomenis. Tada su pardavėju pasirašoma pardavimo aukcione sutartis, ir pradedamas miško pardavimo aukcionas. Tam, kad suinteresuoti pirkėjai galėtų apžiūrėti ir įvertinti mišką, aukcionas trunka apie mėnesį.

Pirkėjai norintys dalyvauti aukcionuose turėtų registruotis puslapyje ir, pasirinkę norimą aukcioną, realiu laiku atlikti savo kainos siūlymus.

Dalyvavimas aukcione nemokamas?

Miskoaukcionas.lt nėra taikomi registracijos, dalyvavimo ar mėnesiniai mokesčiai. Tačiau pirkėjui, priėmusiam sprendimą pirkti mišką, reikia susimokėti aukciono mokestį. Jis yra nustatomas kiekvienam parduodamam objektui individualiai. Miško pardavėjams aukcionas kainuoja tik pardavus už didesnę nei iš anksto sutartą kainą. Bet kokiu atveju dalyvavimas aukcione kainuoja nedaug, palyginus su jo sukuriama pridėtine verte tiek pardavėjui, tiek ir pirkėjui.

Kokių priemonių imamasi, kad nebūtų sukčiaujama, o sandoriai įvyktų?

Visi aukcione parduodami miškai bus patikrinti ir sutartys pasirašomos su savininkais arba įgaliotais asmenimis.  Pirkėjai bus tik realiai veikiančios įmonės ir fiziniai asmenys, su kuriais irgi pasirašomos sutartys.  Laimėjęs, bet vengiantis atsiskaityti pirkėjas aukcionuose dalyvauti nebegalės, jam nebus grąžinamos įmokėtos sumos, o neatsiskaičius pinigai bus išieškomi LR Civiliniame kodekse nustatyta tvarka. Tai pakankamai griežtos sankcijos, padedančios išvengti nesąžiningos verslo praktikos ir nešvarios konkurencinės kovos.

Aukcionas interneto puslapyje laimimas. Kas toliau?

Laimėjęs aukcioną pirkėjas, turi apmokėti nurodytą pradinį įnašą. Taip pat gauna aktą apie aukciono laimėjimą, su pardavėju suderintą preliminariąją pirkimo-pardavimo sutartį ir tikslius savininko kontaktus bei duomenis. Toliau pardavėjas su pirkėju asmeniškai suderina pardavimo sutarčių pasirašymą. Toliau vyksta sandoris, kuriame aukciono organizatoriai jau nebedalyvauja.

Kaip miško pardavėjai ir pirkėjai naudojasi internetu? Juk aukcionas reikalauja daug laiko?

Dauguma pirkėjų internetu naudojasi, o pardavėjams internetas nėra būtinas, nes, norint parduoti mišką, užtenka ir skambučio telefonu. Miško pardavimo aukcionas trunka apie mėnesį, tiek laiko pirkėjams užtenka, kad spėtų apžiūrėti ir realiai įvertinti mišką. Taip pat pirkėjas, dalyvaujantis aukcione informuojamas el. paštu apie kainos pakėlimus aukcione, kuriame jis dalyvauja, taip pat apie naujus paskelbtus aukcionus. Taigi prie kompiuterio pirkėjui ištisai sėdėti nereikės.

Pasak ekspertų, miškas – puiki investicija. Ar miško aukcionas gali būti laikomas investavimo įrankiu?

Taip, miškas yra saugi ir pelninga investicija.  Nesulaukę brandos amžiaus miškai rinkoje parduodami  žymiai pigiau negu brandūs miškai su tokiu pačiu kiekiu medienos.  Bręstančiame miške ne tik kad padidės medienos kiekis per metus po 2-3 proc., bet sulaukus kirtimo amžiaus, jį bus galima parduoti  už tikrąją jo vertę.

Miško aukcionas siūlys miškus su žeme, miškus išsikirtimui ir investicinius miškus,  pvz. žmogus, nusipirkęs mišką, kuriam iki brandos trūksta 10 metų, po penkių metų jį galės parduoti jau brangiau, nes iki brandos amžiaus bus likę tik penki metai.

Miško kaina priklauso nuo jame esančios medienos: rūšies, kokybės, kiekio, taip pat nuo miško grupės ir nuo žaliavinės medienos kainos rinkoje. Noriu paminėti, jog po 2008 metų krizės žaliavinės medienos kaina stabiliai auga.

Miškas yra tikra ir apčiuopiama investicija,  neveikiama jokių krizių ir sunkmečių. Į mišką gali nuvažiuoti, matyti kaip jis auga, prižiūrėti ir puoselėti, tad investicija yra visiškai savininko rankose.

Dėkojame už pokalbį.

Daugiau informacijos